1956-os Ifjúsági Tagozat
Menü
 
1956 eseményei
 
1956 LENGYELORSZÁGBAN
 
ELHUNYT PONGRÁTZ GERGELY ÚR
ELHUNYT PONGRÁTZ GERGELY
 
Névnap
 
A látogatók száma
Indulás: 2004-10-14
 
Legyen ez a kezdõlapod

Legyen ez a kezdõlapod

 
Cset
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
zene
 
Arcképcsarnok
Arcképcsarnok : ’56 arcai – Józsa Miklós, Maléter összekötője

’56 arcai – Józsa Miklós, Maléter összekötője

  2005.06.15. 22:13

A szovjet csapatok 1956. november 4-e hajnalán általános támadást indítottak Magyarország ellen. Előző este Tökölön a KGB letartóztatta a hivatalos kormányküldöttséget, Maléter Pál honvédelmi miniszterrel együtt. Maléter ötvenhatos szerepéről sokféle vélemény látott napvilágot. A Józsa Miklós nyugalmazott alezredessel folytatott beszélgetés egy újabb megvilágításba helyezi a hivatásos katonák forradalom mellé állásának körülményeit.

 Mikor ismerte meg Maléter Pált?

– 1946-ban, amikor a Határőr Főparancsnokságon volt egy nevelőtiszt-helyettesi tanfolyam. Ott találkoztam össze Maléterrel, aki páncélosként volt jelen, ő előzőleg a Horthy-hadseregben Esztergomban a nimródosoknál szolgált.

– Az ön sorsa hogy alakult ezt követően?

– 1949-ben avattak tisztté, az esztergomi táborban a harckocsizó század parancsnoka lettem. Később felkerültem a vezérkarhoz, ahol szakmailag megfeleltem Sólyom László altábornagy, akkori vezérkari főnök elvárásainak, és maga mellé vett segédtisztnek. Parancsőr tiszt voltam 1951-ig, akkor őt sok más tábornokkal együtt letartóztatták. A letartóztatások után engem eltávolítottak a Honvédelmi Minisztériumból, és több mint egy hónapra beutalót kaptam Csehszlovákiába, Karlsbad környékére, egy idegszanatóriumba. Nem volt semmi bajom, de tudták, hogy igazat szoktam mondani, jobb, ha nem vagyok itthon, mert még azt találom vallani: Sólyom altábornagy ártatlan és nem hazaáruló.

– Talán ön is másként vallott volna, ha megkínozzák.

– Ha megnyúztak volna, akkor is ez lett volna a véleményem. Amikor hazajöttem, gyorsan elhelyeztek a hadiakadémián, Király Béla mellé. Végül onnan visszahelyeztek a vezérkarhoz a Honvédelmi Minisztériumba a hadműveleti osztályra, Kovács István ezredeshez, akit később Maléterrel együtt Tökölön letartóztattak. 1956-ig, a forradalom végéig dolgoztam a hadműveleti osztályon. Én szerveztem meg a tábornoki és ezredesi ügyeletet, a szolgálati beosztásukat is én állítottam össze. Az árvízvédelem irányítása is a mi feladataink közé tartozott. Az 1956-os tavaszi jeges árvízzel szembeni védelmet a mi osztályunk szervezte meg.

– Számított a forradalomra?

– Nyáron – bár akkor még nem történt semmi, de – egyfajta feszültség már érezhető volt a hadseregben. Az alakulatokhoz kijárva tapasztaltuk, hogy a legénység hangulata nem jó. A vezérkar bizonyos szempontból el volt zárva a legénységtől, ezért lepett meg bennünket, amit a laktanyákban tapasztaltunk. Október 23-án parancsot kaptam, hogy Hidvégi vezérőrnaggyal menjek Piliscsabára a gépesített ezredhez, mert a riadótervben azt az elsőként mozgósítható alakulatként tartották számon. Visszatértünk után, éjszaka riasztották az ezred egyik zászlóalját, hogy harckocsikkal – T-34-esekkel – és egy gépkocsizó lövész zászlóaljjal vonuljon be Budapestre. Egyes kocsikat az Astoriánál, a Keletinél, és a pártháznál helyeztek el, valamint a Magyar Rádióhoz is mentek, mert ott az államvédelmisek tüzet nyitottak a tömegre.

– Ön ekkor hol volt?

– Ifjú házasként otthon voltam a feleségemmel a Fehér úton. Október 24-én hajnalban felrázott a feleségem: valami baj van – mondta –, lövöldöznek a városban. Mivel a villamosok sem jártak, nem tudott bemenni a munkahelyére, a csokoládégyárba. A szomszédban lakott egy Görög nevű főhadnagy, aki szintén a csoportfőnökségen dolgozott. Tőle érdeklődtem, hogy mi a helyzet. Azt válaszolta, baj van, balhé lesz. Parancsot kaptunk, hogy vegyük magunkhoz a fegyvereinket. Az én pisztolyom a HM-ben volt. Egyenruhában, gyalog indultunk a központba. A Hungária út sarkán, a patikánál nagy tömeg volt, és feltűnt a tömegben egy puskás civil ember. Átkiabált hozzánk: páncélos, vedd le a vörös csillagot a sapkáról. Akkor még nem volt világos, mi is történik valójában. Én mentem tovább fegyver nélkül. A Keletinél egy T-34-est láttam. Megkérdeztem a vezetőtől, hogy hol a személyzet. Azt válaszolta: mind elmentek! Oda jött hozzánk egy vörös hajú gyerek egy kilenc milliméteres szovjet pisztollyal és azt mondta: Páncélos százados, ülj be a kocsiba, megyünk tüntetni! Kérdeztem: Muszáj? Meg lehet gondolni! –– felelte. Beszálltam a harckocsiba – a rádiónk rossz volt –, és elindultunk a Honvédelmi Minisztérium felé. Még nem tudtam, hogy a HM-nél, a Zrínyi Nyomdához közel, már eldördült egy sortűz. Mentünk végig a Víg utcán, a tüntetők felszálltak a harckocsira, egy kalauznő a lövegcsövön ült és az ablakokból virágokat dobáltak a tankra. Amikor elértem tankkal a Podmaniczky utcáig, belenéztem a lövegtávcsőbe és láttam, hogy a körúton, a Nyugatinál két csőszájfékes löveget telepítettek.

– Ez miért volt érdekes?

Mert egy olyan 76-os löveggel ki lehetett lőni egy T-34-est. Ekkor leparancsoltam az embereket tankról, megmondtam nekik, ha ezek tüzet nyitnak ránk, akkor semmi nem marad belőlünk. Menetirányba fordítottam a lövegcsövet, befordultunk az Ilkovics vendéglőhöz, mire a két páncéltörő közül az egyiket felénl fordították. Persze ők nem tudták, hogy a mi harckocsinkban se a két géppuskához, se a löveghez nem volt lőszer. Ugyanis Hidvégi olyan parancsot adott, hogy a harckocsikkal tüntetni kell menni Budapestre, nem harcolni.

– Hidvégi vezérőrnagy a forradalom mellé állt?

– Nem, de magyarokra lövetni nem akart. Még a gépkocsizó lövészek sem kaptak a puskájukhoz lőszert. Ennek az lett az eredménye, hogy a katonáktól a felkelők elvették az üres fegyvereket és lőszert szereztek hozzá. Kiszálltam a harckocsiból, a páncéltörősök is megnyugodtak, látták, hogy nem harci szándékkal közeledem feléjük. Bementem a Zrínyi Nyomdába és telefonáltam a Honvédelmi Minisztériumba, hogy itt állok egy harckocsival és bevinném a bázisra. Később a személyzetisek azt mondták: én azzal mentem be a nyomdába, hogy itt vagyok ezer emberrel. Pedig csak annyit mondtam, hogy kint van ezer ember és be akarnak törni, mert ti az emberekre lövöldöztetek és a környék tele van hullákkal. Harmadnap Hegyi vezérőrnagy parancsára letartóztattak, elvittek Kispál ezredes hadbíró eléazzal: én a tömeggel be akartam törni a Zrínyi Nyomdába és követeltem, hogy adják meg magukat. Szerencsémre ezt akkor nem hitték el.

– Mi történt a nyomdánál?

– Amikor letettem kagylót, mindenfelől dörgést hallottam, mert az ott tartózkodó szovjetekre állítólag tüzet nyitottak. Későbbi a hadtörténészek azt írták, hogy a tüntetők röpcédulákat akartak kinyomtatni, ezért be akartak menni a nyomdába, majd égő tárgyakat dobáltak a szovjet harckocsikra és azok nehézgéppuskákkal válaszoltak. Mint szakember hang alapján meg tudtam különböztetni a géppuska és gépkarabély kelepelését. A nyomdából is tüzet nyitottak az ávéhások és a HM személyügyi csoportfőnökség emberei. Levetették a tiszti egyenruhájukat és gimnasztyorkába öltöztek, mintha rendfokozat nélküli katonák lennének. Ők vallottak aztán ellenem.

– A tűzharc befejeztével mit tett?

– Közben a harckocsimat elvitték, és gyalog mentem a HM-ig, a térig, ahol láttam, hogy legalább harminc ember feküdt szanaszét, szétlőve. Egy gyerek a rácson lógott, hátában lábos nagyságnyi lyuk tátongott.

– A HM-ből is lőttek?

– Nem tudom, mert nem voltam ott, a nyomdából azonban igen. A tűzharc után egy katona le akart lőni egy légpuskát tartó tízéves gyereket. Lecsaptam a puskáját. Az is vád lett ellenem, hogy megakadályoztam egy „ellenforradalmár” megsemmisítését.

– A minisztériumba bejutott?

– Igen, de már rosszul voltam a látványtól, csúszkáltam a vérben. Sírtam, hánytam. Gyilkosság volt, amit tettek. Olyan tüntetőkre lőttek, akiknél nem volt fegyver, csak nemzetiszínű zászló. Nem volt az sem igaz, hogy égő tárgyat dobáltak volna, ezt Tóth Lajos ezredes találta ki. Ebben a véres csendben jutottam be a vezérkarhoz, bementem az irodámba, a 204-es szobába. Felvettem a munkát, a tábornoki ügyeletet. Szó volt arról hogy a szovjetek elhagyják Budapestet. Ugyanakkor október 25-én Kecskemétről, a repülőtérről jelentett nekem a navigációs tiszt, hogy a cirkáló repülőgépeik végig repülték a Tiszát, és azt észlelték, hogy három helyen verik a szovjetek a pontonhidakat, és jönnek. Nemhogy mennek, jönnek Romániából! Ezt felrajzoltam zsírkrétával a térképre, Tóth Lajos szervezési csoportfőnök azonban letörölte. El akarta titkolni, hogy a Romániából induló második szovjet hullám megindult Budapest felé.

– Maléter Pál eközben hol volt?

– Otthon. Kegyvesztett katonaként a munkaszolgálatosok parancsnoka volt. A muszosok egy része akkor a Kilián-laktanyában állomásozott. Maléter ezredest berendelték a HM-be, átvette a vezérkar tábornoki ügyeletét, a helyettese én lettem. Maléter azt a parancsot Bata honvédelmi minisztertől kapta október 25-én, hogy öt harckocsival, T-34-esekkel vonuljon végig a Nagykörúton, ahol kell, bocsátkozzék tűzharcba, majd menjen a Kilián-laktanyához és számolja fel a Corvin közi „bandát.”

– Tudta a hadsereg vezetése, hogy mit tesz?

– Fogalmuk sem volt róla. Anarchia volt. Tehát én bent maradtam az ügyeleten, a harcok folytatódtak a minisztérium környékén. Bentről eldördült a második sortűz. Bata, a volt villamoskalauz idegösszeomlást kapott, az asztal alól húzták ki. Közben Maléter Pál öt harckocsival megérkezett a Kiliánhoz. Felvette a harcot, de a harckocsik a zűrzavarban egymást lőtték ki. Egy harckocsi maradt a Kilián kapujába, amivel Pali beszorult.

– Mi lett Maléterrel?

– A laktanyában megalakította a katonákból, munkaszolgálatosokból álló törzsét. Maléter kiadta a tűzparancsot Pongrátz Gergely embereire, mert azok a Kilián tetejére mentek és a cserepek alól lőtték az oroszokat. A szovjetek erre repülőgépről lebombázták a Kilián sarkát. Közben Maléter a katonáival belülről rohamot intézett a tetőn lévő felkelők ellen. Nekem meg azt jelentették, hogy Pali két géppisztollyal a kezében kiverte a felkelőket a Kiliánból. Ezt én jelentettem a vezérkar főnökének, aki azt mondta, hogy remek. De közben folyt a harc a Corvin köz ellen. Végén Maléter megpróbált egyezkedni a Pongrátzcal, de az nem volt hajlandó erre, mert azt mondta, az ezredes megölte az embereit.

– S ez igaz volt?

– Igaz, lőtte a felkelőket.

– Meddig harcolt a forradalmárok ellen Maléter Pál? Pongrátz Gergely, a felkelők parancsnoka azt állítja, hogy Maléterék még október 28-a, Nagy Imre amnesztiát hirdető beszéde után is lőttek. Ez is igaz?

– Nem tudom. Maléter iránytisztje lettem, de október 29-a után nem kaptam tőle jelentést. Közben a Parlament előtt eldördült a sortűz. Rengeteg halott maradt ott.

– Ezek szerint a magyar katonák egy része a felkelők ellen harcolt.

– Sajnos igen. Hodosán őrnagyból is azért lett tábornok, mert az alakulatával végig harcolta a Soroksári utat a felkelők ellen. Én október 30-án otthagytam a tábornoki ügyeletet, mert már tudtam, hogy vége.

– Eörsi László történész azt állította az Éles és Irodalom 2004. január 9-ei számában, hogy Maléter Pál 1956. október 28-ától mindvégig kőkeményen kiállt a forradalom eszméi mellett. Ezt ön hogyan látja?

– Nem így volt. Maléter Pál a HM-be jelentette nekünk az ügyeletre, hogy a Pongrátz Gergellyel való tűzszüneti tárgyalását addig elhúzza, amíg Hodosánék meg nem érkeznek Kiskunhalasról egy ezreddel a Corvin közhöz. Tehát Maléter színlelte a megegyezést. A többi felkelő ellen bevetették a flottillásokat. Amiről keveset beszélnek, az orosz kiskatonák is demoralizálódtak, nem akartak a felkelőkrelőni. Emiatt nagyon sok szovjet katonát kivégeztek. Volt, amikor azt jelentették, hogy Tökölön az országút szélén egy szovjet katonatiszt fekszik az árokban. Ugyanis az NKVD tisztjei nem sokat teketóriáztak azokkal, akik barátkoztak a felkelőkkel. Október 29-én azt a parancsot kaptam, hogy menjek ki Csepelre, mert a vezérkar elvesztette az összeköttetést az egyik magyar alakulattal. Azt tudtuk, hogy Kovács százados légvédelmi ütegéből egy ágyú a felkelők kezére került és Bulgárföldön, a Kis-Dunánál a felkelők lelőttek egy szovjet repülőgépet. Engem elkaptak a felkelők Csepelen. Kiszállítottak a Pobedából és az egyik felkelő a géppisztolyát a gyomromba nyomta. Azt mondta: Százados, átállsz hozzánk, vagy meghalsz! Zsebre tettem a kezem, azt válaszoltam: Nézd, te ismersz engem, kemény gyerek vagyok – hiszen Csepel legszebb lánya volt a feleségem –, ha meghúzod a ravaszt, akkor innen a zsebemből a pisztolyommal én is lövök. Velem jössz a másvilágra! Erre elengedtek. Ezek után már nem mentem vissza a HM-be, hanem az apósomhoz mentem, aki diszpécser volt a csepeli gyárban, és november 4-ig náluk maradtam.

– Maléterrel ezek után megszakadt a kapcsolata?

– Többet nem tudok, mivel kint ragadtam Csepelen.

– Maléter végül is életét adta 1956-ért?

– Igen, de Pallaviccini gróf (Pálinkás őrnagy) nem adta az életét, mert felhozta Mindszendty hercegprímást? Ameddig Maléterrel kapcsolatban voltam, ő igazából nem állt a forradalom mellé.

– Mint katona, hogyan látja Maléter Pál honvédelmi miniszter szerepét?

– Ugyanúgy, mint Nagy Imréét. Mind a kettő érdemein túl lett nemzeti hős.

– Mégis, az életüket adták a hazáért!

– Igen. És még több százan. Megkérdezte Pongrátz Gergelyt, hogy lőtték-e őket még október 28-a után?

– Megkérdeztem. Azt mondta, igen, és ezt nem tudja megbocsátani. Úgy érzem ebből a beszélgetésből, hogy ön nem állt a forradalom mellé. Nem érzett együtt a felkelőkkel.

– Én katona voltam. Letettem az eskümet. De népellenes parancsot nem voltam hajlandó végrehajtani. Én nem lőttem a felkelőkre, nem lőttem a tömeg közé és parancsot sem adtam erre. Amikor pedig erre parancsot adtak, nem hajtottam végre. Hemzseg a hazugságtól a hadtörténelmi levéltár, meghamisították a dokumentumokat. Egy valamit szégyellek. Parancsot kaptam Hegyi vezérőrnagytól, hogy engedjem be a HM-be Földes László vezetésével azokat a partizán elvtársakat, akik az ellenforradalom ellen akarnak harcolni. A Markó utcai oldalon jöttek be az alagsorba, ahol én parancsot adtam a ruházati szolgálatvezetőnek, hogy az elvtársaknak adjanak katonaruhát, csizmát, dobtáras géppisztolyt, tartaléktárral és két-két darab kézigránátot. A későbbi belügyminiszter-helyettes Földes László-féle partizánok már ott emlegették, hogy siessünk, siessünk, mert megyünk az FM tetejére. Én négyszer elmondtam a katonai ügyészségen, hogy én fegyvereztem fel őket. Nem törődtek vele. Elmondtam, hogy a parlament előtt október 25-én provokatív céllal fölülről megsorozták a szovjet harckocsikat, azok meg elkezdték lőni a Földművelésügyi Minisztériumot. Ebben a sortűzben maradtak ott több százan a parlament előtt.

– Emiatt nem volt lelkiismeret furdalása?

– De volt. Tudtam, hogy felmennek a padlásra, de azt nem mertem elképzelni, hogy a fegyvertelen tömeg közé lőnek. Azt sem mertem elképzelni, ami november 4-e után történt. November 19-én a HM-ben nem írtam alá a tiszti nyilatkozatot és Kardos, Borbély alezredesek előtt letéptem a váll-lapomat. Megmondtam, hogy nem szolgálok tovább a gyilkosokkal. Nem bírtam elviselni, ami történt. Nem végeztek ki. Ismertek, tudták, hogy becsületes katona vagyok, én már tizenhét évesen harcoltam a fasizmus ellen. De azért letartóztattak, a Karolina útra vittek. A kihallgatások után néhány hét múlva elengedtek. Nem tudtak rám bizonyítani semmit. Nem voltam forradalmár, de ellenforradalmár sem.

 
Pontos idő
 
Naptár
2024. Március
HKSCPSV
26
27
28
29
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
<<   >>
 
Szövegdoboz
 
Kedvenc linkjeim
 
ELMENT OROSZ, TÖRÖK, TRIANON SEM ÖRÖK!
ELMENT OROSZ, TÖRÖK, TRIANON SEM ÖRÖK!
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 

Szeretnél egy jó receptet? Látogass el oldalamra, szeretettel várlak!    *****    Minõségi Homlokzati Hõszigetelés. Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését.    *****    Amway termék elérhetõ áron!Tudta, hogy az általános tisztítószer akár 333 felmosásra is alkalmas?Több info a weboldalon    *****    Florence Pugh magyar rajongói oldal. Ismerd meg és kövesd az angol színésznõ karrierj&#232;t!    *****    Fele királyságomat nektek adom, hisz csak rátok vár ez a mesebirodalom! - Új menüpont a Mesetárban! Nézz be te is!    *****    DMT Trip napló, versek, történetek, absztrakt agymenés:)    *****    Elindult a Játék határok nélkül blog! Részletes információ az összes adásról, melyben a magyarok játszottak + egyéb infó    *****    Florence Pugh Hungary - Ismerd meg az Oppenheimer és a Dûne 2. sztárját.    *****    Megnyílt az F-Zero Hungary! Ismerd meg a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-sorozatát! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    A Cheer Danshi!! nem futott nagyot, mégis érdemes egy esélyt adni neki. Olvass róla az Anime Odyssey blogban!    *****    A 1080° Avalanche egy méltatlanul figyelmen kívül hagyott játék, pedig a Nintendo egyik remekmûve. Olvass róla!    *****    Gundel Takács Gábor egy különleges könyvet adott ki, ahol kiváló sportolókkal a sport mélységébe nyerhetünk betekintést.    *****    21 napos életmódváltás program csatlakozz hozzánk még!Január 28-ig 10% kedvezménnyel plusz ajándékkal tudod megvásárolni    *****    Szeretne egy olyan általános tisztítószert ami 333 felmosásra is elegendõ? Szeretne ha csíkmentes lenne? Részletek itt!!    *****    Új játék érkezett a Mesetárba! Elõ a papírral, ollóval, és gyertek barkácsolni!    *****    Tisztítószerek a legjobb áron! Hatékonyság felsõfoka! 333 felmosásra elengedõ általános tisztítószer! Vásároljon még ma!    *****    Hayashibara Megumi és Okui Masami rajongói oldal! Albumok, dalszövegek, és sok más. Folyamatosan frissülõ tartalom.    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    333 Felmosásra elegendõ! Szeretne gazdaságosan felmosni? Szeretne kiváló általános tisztítószert? Kiváló tisztítószerek!    *****    Ha tél, akkor téli sportok! De akár videojáték formájában is játszhatjuk õket. A 1080°Snowboarding egy kiváló példa erre