1956-os Ifjúsági Tagozat
Menü
 
1956 eseményei
 
1956 LENGYELORSZÁGBAN
 
ELHUNYT PONGRÁTZ GERGELY ÚR
ELHUNYT PONGRÁTZ GERGELY
 
Névnap
 
A látogatók száma
Indulás: 2004-10-14
 
Legyen ez a kezdõlapod

Legyen ez a kezdõlapod

 
Cset
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
zene
 
Arcképcsarnok
Arcképcsarnok : ’56 arcai – a TIB katonai szervezetéből. A forradalom szubjektív megítélései

’56 arcai – a TIB katonai szervezetéből. A forradalom szubjektív megítélései

  2005.06.15. 22:10

A Történelmi Igazságtétel Bizottsága katonai szervezete beszélgetésre invitált. Szükségesnek érezték bizonyos harci cselekmények tisztázását, mivel az ’56 arcai sorozatban megjelent, Józsa Miklóssal készített interjú megállapításai esetenként megkérdőjelezhetők. A Történelmi Igazságtétel Bizottsága katonai szervezete beszélgetésre invitált abban a témában, hogy a magyar katonaságnak, a tiszti karnak milyen szerepe volt az 1956-os forradalomban. A szervezet tagjai azért érezték szükségesnek bizonyos harci cselekmények tisztázását, mert az ’56 arcai sorozatban 2004. március 23-án megjelent, Józsa Miklós nyugalmazott alezredessel, Maléter összekötőjével készített interjú megállapításai több esetben is megkérdőjelezhetők. Bár nem szokásunk az interjú alanyok szavahihetőségében kételkedni, ennek a kerekasztal-beszélgetésnek mégis azért adunk teret, mert a részletekben rejlik az igazság.

Zeley Ferenc: Én végig jártam azt az utat, amit Józsa Miklós is megtett – a Podmaniczky utcától, a Nyugati pályaudvaron át a Honvédelmi Minisztériumig –, és éppen ezért nem mindennel értek vele egyet. A Nyugati előtt valóban volt egy magyar páncélos egy századossal, aki a Zrínyi Nyomdához érve kiszállt a harckocsiból. Néhány percre bement a nyomdába, majd kijött Józsa Miklós százados, beszállt a tankba és mentünk vagy négyszáz emberrel a HM elé. Addig egy lövés sem dördült el. Egy kalauznő ült fel az ágyúcsőre. Mire a minisztérium előtti térre értünk, már háromezren lehettünk. A harckocsi a homokzsákokkal megerősített hármas kapuba állt Józsa Miklóssal együtt és ekkor zúdult a tömegre a tetőkről a golyózápor. A lövedékek között sok volt a dumdum golyó, ezek a testben robbantak.

– Kik lőttek?

Z. F.: Később tudtam meg, hogy Kapajek őrnagy – aki gépjármű szolgálatvezető volt – fegyverzett fel ismeretlen civileket.

– Ávéhásokat?

Z. F.: Lehettek közöttük ávéhások is, de állítólag belügyi polgári alkalmazottak voltak.

– Józsa Miklós azt állította, hogy ő a Zrínyi Nyomdában maradt és gyalog ment aztán a térre.

Z. F.: Itt kezdődik az ellentmondás a visszaemlékezésében. Én ott fegyveres forradalmárként voltam jelen, és mindenre emlékezem. Félelmetes mészárlást rendeztek a HM előtt. Nekünk, Bognár Lajos – az Ilkovicsban volt pincér– fegyvereseivel sikerült a HM előtti két harckocsit közben lefegyverezni, és a kiskatonákat elzavarni. Én is megsebesültem a tűzharcban, Horváth Lajost, a barátomat pedig hasba lőtték.

Dely József: Évfolyamtársak voltunk Józsa Miklóssal az akadémián, és 1949-ben egy helyőrségbe kerültünk Esztergomba az avatás után, a 33-as harckocsi ezredhez. Mind a ketten század parancsnokok lettünk. Józsa aztán a vezérkarhoz került. Engem 1956 Rétságon, a laktanyában ért. A magyar tisztek többsége azt tette, ami a dolga volt. Részt vettem Mindszenty József kiszabadításában.

– Ez hogyan történt?

D. J.: Nagy Imre miniszterelnöktől kaptam az utasítást, hogy szabadítsuk ki a hercegprímást. Egyébként A bíboros és a katona című könyvben ezt részletesen le is írják. Október 29-én este átvettem a szolgálatparancsnokságot. Közben megszólalt a telefon, és a felsőpetényi nemzetőrség parancsnoka jelentkezett, fegyvert kért, mert az Almássy-kastélyból, az ávéhások őrizetéből ki akarják hozni Mindszentyt. Gondoltam, hogy ez meghaladja az én hatáskörömet. Felhívtam telefonon az Elnöki Tanács titkárságát, ahol Keresztes testőr őrnagy jelentkezett, Tildy volt testőrparancsnoka. Elmondtam, mi a helyzet, ő azt válaszolta, hogy várjak, mert a szomszéd szobában éppen a miniszterelnök úr tárgyal a koalíciós pártok vezetőivel. Tartottam néhány percig a vonalat, majd Keresztes szólalt meg ismét a telefonvonal végén, amiben a következőket mondta: Nagy Imre miniszterelnöknek az az utasítása, hogy Felsőpetényből hozzuk ki Mindszenty Józsefet a laktanyába, és másnapra megkapjuk a további utasítást. Ezt jelentettem az ezredparancsnoknak, Pallavicini-Pálinkás Józsefnek, aki négy katonával kiszabadította a bíborost. Másnap Pallavicini a laktanyából saját maga vitte fel Budapestre Mindszentyt. Pallavicini utolsó parancsa az volt, hogy menjek Salgótarjánba és foglaljam el a helyemet. Négy napig Salgótarján városparancsnoka voltam, aztán letartóztattak, emiatt két és fél évet ültem.

– A salgótarjáni sortűz idején is parancsnok volt?

D. J.: Nem. Csak november elsejétől negyedikéig voltam a városparancsnok, a szovjet megszállásig.

Felkai Tibor: A Kossuth Akadémiát együtt végeztem a páncélos fegyvernemnél Dely alezredessel és Józsa Miklóssal. Az avatás után 1949-ben a Honvédelmi Minisztériumba kerültem. Akkor szervezték meg a HM-ben a fegyvernemi parancsnokságokat, ahová tábornoki rendfokozatú parancsnokok kerültek. Így a páncélos csapatok parancsnokságához Révai Kálmán, a tüzérparancsnok Pórffy lett, a honvédvezérkar főnökének Sólyom Lászlót nevezték ki, Illy Gusztávot is magas beosztásba helyezték. A fegyvernemi parancsnokságok vezetőinek parancsőr tisztet kellett választaniuk maguk mellé. Így került Józsa Miklós parancsőr tisztnek Sólyom Lászlóhoz. Azonban 1950 elején jött a nagy tábornoki tisztogatás, amikor Révai Kálmántól, Sólyom Lászlón át egészen Pálffy Györgyig szinte minden volt horthysta tisztet kivégzett a Rákosi-féle kommunista hatalom.

– Mi a baj Józsa Miklóssal?

F. T.: Az, hogy a tábornoki kivégzések után elvitték az összes segédtisztet is, akiket kihallgattak, börtönbe csuktak. Egyedül Józsa Miklóst nem tartóztatták le, hanem Karlovy Varyba küldték gyógykezelésre.

– Idegszanatóriumba vitték. Az nem büntetés?

F. T.: Igen, de utána a hadiakadémiára került és oda csak a rendszer szempontjából megbízható emberek kerülhettek.

–Ön viszont már akkor nem volt katona, így az információi is tévesek lehetnek.

F. T.: Jugoszláv rokonságom miatt leszereltek, de a bajtársaimmal tovább tartottam a kapcsolatot.

– Mennyiben kérdőjelezi meg Józsa ötvenhatos szerepét?

F. T.: Arról nem sokat tudok, ezért arról nem is óhajtok beszélni. Persze ezeket nem azért mondtam el, mert azt gondolom, fel kellett volna akasztani Sólyom tábornokkal együtt. Aljas ember lennék, ha ezt kívántam volna. Csak valami nincs rendben, mert mégis csak megúszta a tábornoki pert.

Kovács Sándor dandártábornok: 1956-ban főhadnagyként Csepelen, a Sólyom utcában szerveztem meg a nemzetőrséget. Emiatt halálra ítéltek, másodfokon tíz évet kaptam, hat évet leültem. Solymosi János, az esztergomi ezred parancsnoka könyvében leírja a találkozást Hídvégi vezérőrnaggyal. Józsa Miklós azt állítja, október 23-án azt a parancsot kapta, hogy Hídvégi vezérőrnaggyal menjenek Piliscsabára a gépesített ezredhez, mert a riadótervben elsőként ez volt a mozgósítható alakulat. Ez így nem volt igaz. Ugyanis akkor még nem tudta senki, hogy riadóztatva lesznek. Később érkezett meg egy nagy fekete kocsi Hídvégi vezérőrnaggyal és a hadsereg pártbizottságának első titkárával, akik átadták Solymosinak Bata honvédelmi miniszter riadóztatási parancsát. Józsának, mint vezérkari tisztnek ehhez nem volt semmi köze. Ilyen parancsot csak vezérőrnagy kaphatott.

– Miért fontosak ezek a részletek?

K. S.: Azért, mert különben nem érthető az egész. Október 23-án Piliscsaba helyőrségét mozgósították, és 24-én reggel mozgósították Esztergomban a hetedik gépesített hadosztályt. Olyan nem létezhetett, hogy a személyzet elhagyta a harckocsiját a Keleti pályaudvarnál, mint állítja Józsa Miklós.

– Miért ne létezhetett volna? A Corvin közben és a Kilián laktanyánál is maradtak gazdátlan harckocsik. A katonák ott hagyták gazdátlanul a tankokat.

K. S.: De milyen katonák? Azok muszosok, munkaszolgálatos katonák voltak. Hivatásos katonák nem váltak meg a fegyvereiktől október 23-án. Később lehetséges volt ez. Aztán van egy másik zavaros dolog. Józsa Miklós azt nyilatkozta a Magyar Nemzet On-line-nak, október 29-én azt a parancsot kapta, hogy menjen ki Csepelre, mert a vezérkar elvesztette az összeköttetést a magyar alakulattal. Ez, amit nem értettem. Ö egy páncélos tiszt volt. Mi volt a köze egy híradós egységhez?

– Ő Maléter összekötőjeként szerepelt.

K. S.: Józsa nem volt személyes összekötő. A telefonnál ült és Maléter Pál jelentéseit továbbította. A 9318-as honi légvédelmi egység védte Budapest területét. Józsa még azt is állítja, hogy október 29-én a felkelők elvettek egy nyolcvanöt milliméteres légvédelmi ágyút. Ez sem igaz. Mert november 4-én átállt a forradalomhoz önként a csepeli légvédelmi egység. Annak a parancsnoka akkor Kőrösi Sándor főhadnagy volt. Hat légvédelmi löveggel jöttek be Csepelre és november 9-ig szembeszálltak a szovjettel. Emiatt több katonát kivégeztek. Csepelen november 4-e után kezdődtek a véres harcok. Erről az időszakról Józsa nem említ semmit. Ekkor ő hol volt? Állítólag az apósánál. A későbbiek folyamán nem ítélték el, nem internálták, nem ült börtönben.

Földváry Attila nyugállományú alezredes: Én tizenhárom évet kaptam a népköztársaság államrendjének megdöntésére tett kísérletért. Hat és fél évet lehúztam. A Ganz vagongyár katonai parancsnokának neveztek ki még 1956 előtt. A Petőfi-kör tagjaként sok mindennel tisztában voltam. A forradalom napjaiban a gyárban éppen ezért a tömeg a vezetőjének kiáltott ki. Mi is kivonultunk a Ganz-gyári munkásokkal vagy hétszázan az utcára. Dudás József segédtisztjének kérésére a Szabad Nép székház nyomdáját elfoglaltuk. Közben értesítést kaptam arról, hogy a Ganz-gyárat el akarják foglalni az oroszok. Dudás embereitől kaptam egy kocsit és visszamentem a gyárba. Ott már vártak a melósok és az őrség. Hivatalosan csak három darab puskánk volt, ezzel nem tudtuk volna magunkat megvédeni. De a gyár pincéjében tizennyolc láda fegyver volt elrejtve, lőszerrel együtt.

– Erről ön tudott?

F. A.: Mint katonai parancsnok erről nem tudtam. Azonnal szétosztottuk a puskákat s minden kaput elálltunk. Jött a volt párttitkár hozzám, és felelősségre vont, hogy milyen jogon osztottam szét a fegyvert, mert az az övéké. Kérdeztem tőle, mióta van ez itt? Azóta, amióta mi úgy gondoltuk, hogy itt legyen– felelte. Azonban akkor már nem törődtem vele, hiszen a munkásoknak már oda adtuk a fegyvereket. Később tudtam meg, hogy a Mávagnál is ugyanez volt a helyzet, a munkások kezébe kerültek a fegyverek. Október 26-án Király Béla üzenetével el kellett mennem a Kilián laktanyába, ahol aztán Maléter a katonatisztek és a tárgyaló forradalmárok előtt – Pongrátz Gergely is ott volt– kimondta, hogy ez nemzeti forradalom. Katonai bizottságot alakítottunk és a későbbiek folyamán a főkapitányságra kerültem, ahol Király Béla operatív tisztje lettem. November 4. után azonban szétesett minden. Sokan elmenekültek. Én hazamentem. November 6-án letartóztattak.

– Ön miért nem ment a többiekkel?

F. A.: Katonatiszt voltam. S egy katonatiszt nem hagyhatja el a hazáját. Ezt én így gondoltam akkor. Igaz, a vallatások után egyetlen ép fogam nem maradt, de ma is ez a véleményem.

 
Pontos idő
 
Naptár
2024. Március
HKSCPSV
26
27
28
29
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
<<   >>
 
Szövegdoboz
 
Kedvenc linkjeim
 
ELMENT OROSZ, TÖRÖK, TRIANON SEM ÖRÖK!
ELMENT OROSZ, TÖRÖK, TRIANON SEM ÖRÖK!
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 

Szeretnél egy jó receptet? Látogass el oldalamra, szeretettel várlak!    *****    Minõségi Homlokzati Hõszigetelés. Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését.    *****    Amway termék elérhetõ áron!Tudta, hogy az általános tisztítószer akár 333 felmosásra is alkalmas?Több info a weboldalon    *****    Florence Pugh magyar rajongói oldal. Ismerd meg és kövesd az angol színésznõ karrierj&#232;t!    *****    Fele királyságomat nektek adom, hisz csak rátok vár ez a mesebirodalom! - Új menüpont a Mesetárban! Nézz be te is!    *****    DMT Trip napló, versek, történetek, absztrakt agymenés:)    *****    Elindult a Játék határok nélkül blog! Részletes információ az összes adásról, melyben a magyarok játszottak + egyéb infó    *****    Florence Pugh Hungary - Ismerd meg az Oppenheimer és a Dûne 2. sztárját.    *****    Megnyílt az F-Zero Hungary! Ismerd meg a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-sorozatát! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    A Cheer Danshi!! nem futott nagyot, mégis érdemes egy esélyt adni neki. Olvass róla az Anime Odyssey blogban!    *****    A 1080° Avalanche egy méltatlanul figyelmen kívül hagyott játék, pedig a Nintendo egyik remekmûve. Olvass róla!    *****    Gundel Takács Gábor egy különleges könyvet adott ki, ahol kiváló sportolókkal a sport mélységébe nyerhetünk betekintést.    *****    21 napos életmódváltás program csatlakozz hozzánk még!Január 28-ig 10% kedvezménnyel plusz ajándékkal tudod megvásárolni    *****    Szeretne egy olyan általános tisztítószert ami 333 felmosásra is elegendõ? Szeretne ha csíkmentes lenne? Részletek itt!!    *****    Új játék érkezett a Mesetárba! Elõ a papírral, ollóval, és gyertek barkácsolni!    *****    Tisztítószerek a legjobb áron! Hatékonyság felsõfoka! 333 felmosásra elengedõ általános tisztítószer! Vásároljon még ma!    *****    Hayashibara Megumi és Okui Masami rajongói oldal! Albumok, dalszövegek, és sok más. Folyamatosan frissülõ tartalom.    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    333 Felmosásra elegendõ! Szeretne gazdaságosan felmosni? Szeretne kiváló általános tisztítószert? Kiváló tisztítószerek!    *****    Ha tél, akkor téli sportok! De akár videojáték formájában is játszhatjuk õket. A 1080°Snowboarding egy kiváló példa erre